W ostatnich latach pojawiło się wiele prac badawczych na temat aktywności farmakologicznej ekstraktów z Grzyba Reishi (Ganoderma Lucidum) w terapii leczenia cukrzycy.

Obecnie cukrzyca dotyka coraz większą część populacji, szczególnie w krajach wysoko i średnio rozwiniętych. Mimo, że wiele osób uważa, że choroba ta jest wrodzona lub objawia się jedynie u dzieci, to tak naprawdę może ona wystąpić w każdym wieku. Głównym powodem tej choroby jest zanik lub niedoczynność trzustki, które jest organem odpowiedzialnym za wydzielanie insuliny – hormonu regulującego poziom cukru w organizmie.

Objawami zewnętrznymi cukrzycy są zwiększone pragnienie, głód oraz częste oddawanie moczu. Jednakże jest to chorobą wielonarządową, mająca wpływ na wiele organów, zaburzeń metabolicznych, których występowanie wpływa przede wszystkim na naczynia włosowate. W praktyce wszystkie narządy mogą ucierpieć pod wpływem cukrzycy, aczkolwiek najbardziej wrażliwe są naczynka włosowate w oczach i nerkach.

W klasycznej medycynie objawy cukrzycy leczy się poprzez regularne badanie poziomu cukru we krwi i uzupełnianie poziomu insuliny poprzez specjalne tabletki lub zastrzyki. Dodatkowo wskazana jest dość rygorystyczna dieta.

Po tym krótkim wstępie na temat cukrzycy przyjrzyjmy się wynikom badań dotyczących możliwości Grzybów Reishi w leczeniu cukrzycy.

Polisacharydy, występujące w Ganodermie wykazują właściwości hipoglikemizujące (obniżające stężenie cukru). W szczególności związane są z dwoma polisacharydami z grupy GL:  Ganoderanem A i B. Ganoderan B powoduje wzrost poziomu insuliny we krwi, a także spadek poziomu glikogenu w wątrobie. Z drugiej strony Ganoderan A, wraz z kwasami ganodermowymi (trójterpenami), powoduje zwiększenie indukcji receptora X (FXR), znanego jako NR1H4. Jego główną funkcją jest regulacja poziomu glukozy w organizmie.

Ganoderma Lucidum może przynosić korzystne efekty dla pacjentów z cukrzycą, z pomocą swoich hipoglikemicznych właściwości dzięki polisacharydom i trójterpenom. Należy wyraźnie zaznaczyć, że substancje te wpływają korzystnie na wiele innych organów i procesów w ludzkim ciele.

Istotnym faktem jest, że podczas wspomagania leczenia hiperglikemii poprzez suplementację Grzybem Reishi, należy regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Dla większości osób borykających się z tą chorobą jest to naturalne i oczywiste. Nie powinno przysporzyć większych problemów, gdyż sprzęt służący do kontrolowania poziomu cukru mają oni na swoim stałym wyposażeniu. Dodatkowo nie należy przerywać przyjmowania tradycyjnych leków bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie preparatów z Ganoderma Lucidum w leczeniu cukrzycy ma charakter wspomagający, jednak nie daje pełnej pewności wyleczenia choroby.