Łuszczyca a grzyby reishi

Wiele osób z problemem łuszczycy ceni sobie wpływ reishi, dlatego powstał ten artykuł.

Łuszczyca jest chorobą, która najczęściej nie jest poważna. Pojawia się jednak tutaj problem estetyki, co dotyczy praktycznie wszystkich chorób skóry, co w konsekwencji często powoduje wielki uraz psychiczny u osób na tę chorobę cierpiących.

W Stanach Zjednoczonych problem łuszczycy dotyka około 1% społeczeństwa. W Polsce szacuje się że na łuszczycę choruje około 1 milion osób.

Przyczyny powstawania łuszczycy nie są dokładnie znane. Uważa się, że jest związana z systemem immunologicznym, i/lub podatnością genetyczną. Jest przewlekłą chorobą skóry. Powoduje swędzenie, niejednokrotnie - bolesne.

Wynika to z faktu, iż limfocyty T, które powinny poruszać się po całym organizmie, wykrywać i w konsekwencji zwalczać substancje obce, takie jak wirusy lub bakterie, zaczynają atakować zdrowe komórki przez pomyłkę.

Nadczynność limfocytów T wywołuje inne reakcje immunologiczne. Rozszerzają się naczynia krwionośne skóry wokół płytek. Makrofagi mogą przedostawać się do zewnętrznej części skóry. Martwe komórki skóry i białe krwinki gromadzą się w gęstych, łuszczących się plamach na powierzchni skóry.

Nie jest do końca jasne, co sprawia, że limfocyty T funkcjonują w ten sposób u chorych na łuszczycę. Naukowcy uważają, że czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają kluczową rolę.

To właśnie rola immunomodulująca grzybów reishi przyczynia się do korzyści, jakie otrzymują pacjenci je stosujący. Polisacharydy zawarte w reishi działają na poprawę stanu zdrowia.

Nie należy zapominać o fakcie, iż jest to choroba przewlekła i proces leczenia może trwać wiele lat.

Należy mieć na uwadze czynniki, które mogą pogorszyć stan łuszczycy, na przykład:

  • Infekcje, takie jak angina lub wrzody (owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej)

  • Zmiany skórne, ukąszenia owadów lub doznanie poważnego oparzenia

  • Stres

  • Zimna pogoda

  • Dym

  • Nadmierne spożycie alkoholu

  • Niektóre leki

Nie znaleźliśmy do tej pory badań klinicznych lub laboratoryjnych traktujących o wpływie grzybów reishi w leczeniu łuszczycy. Istnieją oczywiście takie badania, należałoby jednak zwrócić się z prośbą o ich udostępnienie do zagranicznych laboratorii/uniwersytetów.