Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną, która na ogół wpływa na małe stawy rąk i stóp. Choroba ta dotyka wyściółki stawów, powodując bolesne obrzęki, które mogą powodować erozję kości i deformację stawów. Jest to zaburzenie autoimmunologiczne, występujące, gdy system immunologiczny omyłkowo atakuje własne tkanki organizmu. Oprócz powyższych problemów ze stawami, może mieć również wpływ na całe ciało powodując gorączkę i ogólne zmęczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn i zwykle pojawia się w wieku pomiędzy 40 i 60 rokiem życia. Klasyczne leczenie koncentruje się na kontrolowaniu objawów i zapobieganiu uszkodzenia stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najbardziej rozpowszechnioną formą zapalenia stawów. Spowodowana jest zużyciem chrząstki, pokrywającej stawy kości. Powoduje to uszkodzenia błony maziowej, która chroni i smaruje stawy. Efektem jest stan zapalny, powodujący ból i obrzęk, a następnie deformację stawu. 

Opis badania dr Juan Ruiz:

Reumatoidalne zapalenie stawów występuje, gdy układ odpornościowy atakuje błonę maziową stawu. Jest ona swoistą wyściółką błon otaczających staw i odpowiada za produkcję mazi stawowej, która z kolei odpowiada za właściwe funkcjonowanie ruchomych elementów układu kostnego. Zaatakowana błona maziowa ulega zapaleniu i staje się mniej elastyczna. Maź stawowa gęstnieje, co może prowadzić do zniszczenia chrząstki i kości w stawie. Ponadto ścięgna i więzadła, które łączą kości, stają się słabsze i nadmiernie rozciągnięte. W wyniku powyższych zmian, staw stopniowo traci swój kształt i ustawienie, co powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe oraz problemy z poruszaniem.

Nie wiadomo, jakie jest źródło tej choroby, jednak niewykluczone, że ma ona podłoże genetyczne. Dodatkowo odnotowano, że ryzyko choroby znacząco wzrasta w wyniku zakażenia niektórymi wirusami i bakteriami.

Badania przeprowadzone przez Wydział Farmacji na Uniwersytecie w Hong Kongu pokazały, że polisacharydy zawarte w Ganoderma Lucidum, zmniejszają produkcję cytokin prozapalnych aktywnych w błonie maziowej. Ponadto zaobserwowana, że spożywanie Reishi wpływa na obniżenie bólu, spowodowanego zapaleniami.

Ponadto badania na Uniwersytecie w Pekinie wykazały, że ​​Lakownica Lśniąca ma korzystny wpływ na chorych z zespołem Sjögrena. Jest to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której gruczoły produkujące łzy i ślinę są niszczone, co powoduje suchość w ustach oraz oczach.